Ազգային ժողովում քննարկվել են խորհրդարանական բարեվարքության եւ դրան առնչվող օրենսդրության քարտեզագրմանը վերաբերող զեկույցները
Հուլիսի 28-ին Ազգային ժողովում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրի շրջանակում ԱԺ պատգամավորների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Արա Ղազարյան» իրավաբանական գրասենյակի եւ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից մշակված խորհրդարանական բարեվարքության եւ դրան առնչվող օրենսդրության քարտեզագրմանը վերաբերող զեկույցների քննարկում:
Վերոնշյալ երկու կազմակերպությունների փորձագետները նախորդ ամիսներին ուսումնասիրել են խորհրդարանական բարեվարքության եւ էթիկայի մասով Հայաստանի օրենսդրությունը, պարզել օրենսդրական բացերն ու կարգավորման անհրաժեշտություն ունեցող դրույթները: Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է զեկույցների բովանդակությունը, օրենսդրական բացերի կարգավորման կոնկրետ լուծումներ են առաջարկվել:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի, Ժողովրդավարության Վեսթմինսթր հիմնադրամի հետ համատեղ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ: Ծրագիրն իրականացվում է Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» եւ Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական օժանդակությամբ:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրի նպատակն է հզորացնել Ազգային ժողովը պետական կառավարման համակարգում իր նոր ու հիմնավորապես ընդլայնված դերի շրջանակում՝ օրենքների մշակման, վերահսկողության եւ ներկայացուցչականության ապահովման առանցքային գործառույթների իրականացման հարցում: Աջակցությունն Ազգային ժողովին խորհրդարանական բարեվարքության համակարգի բարելավմանն ուղղված քայլերում եւս ներառված է ծրագրի նպատակներում:

Reports on Parliamentary Building Integrity and Legislative Mapping Relating to It Discussed in National Assembly
On July 28, in the National Assembly within the framework of the UN Development Programme (UNDP) Modern Parliament for a Modern Armenia programme a discussion of the reports on Parliamentary Building Integrity and Legislative Mapping Relating to It worked out by Ara Ghazaryan Law Office and Transparency International Anti-Corruption Center with the participation of the NA deputies.
In previous months the experts of the abovementioned two organizations studied the legislation of Armenia on parliamentary building integrity and ethics, clarified the legislative gaps and the provisions of regulation necessity. During the discussion, the content of the reports was presented and concrete solutions of regulating the legislative gaps were presented.
Let us note that the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia programme is implemented jointly with OxYGen Foundation, International Center for Human Resources and Westminster Foundation for Democracy in cooperation with the RA National Assembly. The programme is carried out with the Good Governance Fund of the United Kingdom and the financial assistance of the Government of Sweden.
The UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia project is aimed at strengthening the National Assembly to carry out its key functions of law-making, oversight and representation in its new and fundamentally enhanced role within the governance system. The assistance to the National Assembly addressed to the improvement of the parliamentary building integrity system is also included in the goals of the programme.