Ազգային ժողովում քննարկվել են խորհրդարանական բարեվարքության եւ դրան առնչվող օրենսդրության քարտեզագրմանը վերաբերող զեկույցները
Հուլիսի 28-ին Ազգային ժողովում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրի շրջանակում ԱԺ պատգամավորների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Արա Ղազարյան» իրավաբանական գրասենյակի եւ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից մշակված խորհրդարանական բարեվարքության եւ դրան առնչվող օրենսդրության քարտեզագրմանը վերաբերող զեկույցների քննարկում:
Վերոնշյալ երկու կազմակերպությունների փորձագետները նախորդ ամիսներին ուսումնասիրել են խորհրդարանական բարեվարքության եւ էթիկայի մասով Հայաստանի օրենսդրությունը, պարզել օրենսդրական բացերն ու կարգավորման անհրաժեշտություն ունեցող դրույթները: Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է զեկույցների բովանդակությունը, օրենսդրական բացերի կարգավորման կոնկրետ լուծումներ են առաջարկվել:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի, Ժողովրդավարության Վեսթմինսթր հիմնադրամի հետ համատեղ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ: Ծրագիրն իրականացվում է Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» եւ Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական օժանդակությամբ:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրի նպատակն է հզորացնել Ազգային ժողովը պետական կառավարման համակարգում իր նոր ու հիմնավորապես ընդլայնված դերի շրջանակում՝ օրենքների մշակման, վերահսկողության եւ ներկայացուցչականության ապահովման առանցքային գործառույթների իրականացման հարցում: Աջակցությունն Ազգային ժողովին խորհրդարանական բարեվարքության համակարգի բարելավմանն ուղղված քայլերում եւս ներառված է ծրագրի նպատակներում:

В НС обсуждены доклады по законодательству о картировании парламентской этики и смежным законам
28  июля в НС в рамках Программы развития ООН «Современный парламент – современной Армении» с участием депутатов состоялись обсуждения докладов по законодательству о картировании парламентской этики и смежным законам, разработанных  юридическим офисом «Ара Казарян» и Антикоррупционным центром «Транспаренси Интернешнл».
Эксперты вышеуказанных организаций в предшествовавшие месяцы изучили законодательство Армении о картировании парламентской этики и смежным законам, выявили законодательные пробелы и нуждающиеся в  регулировании положения. В ходе дебатов представлены содержание докладов, предложены конкретные решения законодательных пробелов.
Программа развития ООН «Современный парламент – современной Армении» реализуется Фондом Окседжен, Международным центром человеческого развития, Вестминстерским фондом демократии в сотрудничестве с НС РА. Программа осуществляется при финансовом содействии Фонда успешного управления Соединенного Королевства и правительства Швеции.
Цель Программы развития ООН «Современный парламент – современной Армении» - укрепление  новой и кардинально расширенной роли НС в системе государственного управления  в разработке законов, обеспечении ключевых надзорных и представительских функций. Шаги по совершенствованию системы  парламентской этики также в числе целей программы содействия НС.